Κομποστοποιητής στο σχολείο μας

Γέμισε από εκπαιδευτικούς η αίθουσα του Κέντρου Εκπαίδευσης και Πολιτισμού του Δήμου Ηρακλείου στην Νέα Αλικαρνασσό, στην ενημερωτική εκδήλωση που διοργάνωσε ο Ε.Σ.Δ.Α.Κ. για το νέο του πρόγραμμα τοποθέτησης 192 κομποστοποιητών σε σχολεία.

Το 12ο Γυμνάσιο Ηρακλείου είναι ένα από τα σχολεία στα οποία πρόκειται να τοποθετηθούν κομποστοποιητές. Αισιοδοξούμε να επιτύχει το εγχείρημα μας, της ευαισθητοποίησης της μαθητικής κοινότητας, δηλαδή των μελλοντικών ενηλίκων πολιτών στην σύγχρονη εποχή με τα τόσα περιβαλλοντικά προβλήματα.
Ήδη πραγματοποιείται στο σχολείο μας ανακύκλωση χαρτιού, πλαστικών καπακιών, μπαταριών, ενδυμάτων & παπουτσιών σε συνεργασία με εθελοντικές οργανώσεις και συλλογικότητες. Την οργάνωση στο σχολείο μας έχει αναλάβει η αντίστοιχη περιβαλλοντική μας ομάδα.