Αρχείο ημέρας 18 Μαΐου 2018

“Ασφάλεια στο Διαδίκτυο” από το Χαμόγελο του Παιδιού

Την Παρασκευή 18 Μαΐου 2018 επισκέφθηκε το σχολείο μας η ψυχολόγος Παπαδάτου Φωτεινή του Συλλόγου “Χαμόγελο του Παιδιού” και συνομίλησε με τους μαθητές της Β΄ τάξης για τους τρόπους προστασίας από πιθανούς κινδύνους του διαδικτύου και τον ηλεκτρονικό εκφοβισμό.

Πολεμικές τέχνες και σχολικός εκφοβισμός

Την Παρασκευή 18 Μαΐου 2018 επισκέφθηκε το σχολείο μας ο κος. Σταύρος Βατσινάς, ομοσπονδιακός προπονητής πολεμικών τεχνών, ο οποίος συνομίλησε με τους μαθητές και στις μαθήτριες της Α΄ τάξης για το αθλητικό ιδεώδες και για τον σχολικό εκφοβισμό που προκαλείται από τη λαθεμένη αντίληψη και κατάχρηση της γνώσης πολεμικών τεχνών. Επίσης έγινε επίδειξη τεχνικών του Ju-Jitsu.

Η Μέλισσα στον Κρητομυκηναϊκό Πολιτισμό

Την Πέμπτη 17 Μαΐου 2018 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών της Α΄ τάξης και των τμημάτων ένταξης στην Βικελαία Δημοτική Βιβλιοθήκη και στην θεματική έκθεση “Η Μέλισσα στον Κρητομυκηναϊκό Πολιτισμό”, η οποία φιλοξενείται στην Βασιλική του Αγ. Μάρκου. Οι μαθητές παρακολούθησαν επιπλέον ενδιαφέροντα σχετικά  βίντεο και συνομίλησαν με τον Δρ. Μηνά Τσικριτσή.

Αθλοπαιδιές Γυμνασίων Beach Volley

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Καθηγητών συγχαίρουν τις μαθήτριες μας Σφακιωτάκη Μαρία-Ιωάννα και Μασέλη Φωτεινή,  για το αθλητικό πνεύμα που επέδειξαν κατά τη συμμετοχή τους στις Αθλοπαιδιές Γυμνασίων στο άθλημα του Beach Volley.