Αρχείο μηνός Ιούνιος 2018

Β φάση ηλεκτρονικών εγγραφών σε ΓΕΛ/ΕΠΑΛ

Ενημερώνουμε τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών της Γ τάξης ότι:

• Όσοι μαθητές απολύονται μετά τη συμμετοχή τους στην 1η εξεταστική περίοδο του Ιουνίου 2018 και έχουν ολοκληρώσει την ηλεκτρονική τους εγγραφή σε ΓΕΛ/ΕΠΑΛ κατά την Α φάση, μπορούν να εκτυπώσουν την αίτηση τους και να την καταθέσουν μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά στο λύκειο, ώστε να ολοκληρώσουν την εγγραφή τους.
  • Όσοι μαθητές δεν πρόλαβαν να κάνουν την ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής, μπορούν να την υποβάλουν κατά την Β φάση από Δευτέρα 25 Ιουνίου έως Παρασκευή 29 Ιουνίου 2018 και ώρα 14:00.
  • Οι μαθητές που απολύονται μετά την επανεξέταση τους στην 2η εξεταστική περίοδο του Ιουνίου 2018 θα κατανεμηθούν σε ΓΕΛ/ΕΠΑΛ με τη δεύτερη κατανομή 2-3 Ιουλίου 2018.
  • Για τους μαθητές που παραπέμπονται στην 3η εξεταστική περίοδο Σεπτεμβρίου 2018, οι αιτήσεις τους παραμένουν σε εκκρεμότητα μέχρι την ολοκλήρωση της εν λόγω εξεταστικής.

Για περισσότερες πληροφορίες ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΕΔΩ.

2η εξεταστική περίοδος Ιουνίου 2018

Ανακοινώνεται ότι οι επαναληπτικές ανακεφαλαιωτικές εξετάσεις της περιόδου Ιουνίου 2018 (2η εξεταστική περίοδος), όπου οι μαθητές θα επανεξεταστούν στα μαθήματα στα οποία έχουν παραπεμφθεί,  θα  πραγματοποιηθούν τις ημέρες

• Πέμπτη 21/6
  • Παρασκευή 22/6
  • Δευτέρα 25/6
  • Τρίτη 26/6

Το πρόγραμμα των εξετάσεων θα αναρτηθεί στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου. Όλοι οι μαθητές να προσέρχονται το πρωί στις 8:15.

Τα αποτελέσματα προαγωγής/απόλυσης ή επανάληψης της τάξης λόγω βαθμολογίας θα αναρτηθούν την Τετάρτη 27/6 στις 14:30 στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου.

Αριστούχοι μαθητές σχολικού έτους 2017-2018

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος των Καθηγητών
του 12ου Γυμνασίου Ηρακλείου
συγχαίρουν τους μαθητές μας,
οι οποίοι προάγονται ή απολύονται
και
ιδιαιτέρως επαινούν
τους μαθητές που αρίστευσαν
κατά το σχολικό έτος 2017-2018
.

Δελτίο τύπου στην εφημερίδα “Πατρίς”

Αποτελέσματα 1ης εξεταστικής Ιουνίου 2018 – Υποστηρικτικά μαθήματα – 2η εξεταστική περίοδος

Ανακοινώνεται ότι τα αποτελέσματα των προαγωγικών/απολυτήριων εξετάσεων της 1ης εξεταστικής περιόδου Ιουνίου 2018 και των κατ’ ιδίαν διδαχθέντων, αναρτήθηκαν στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου μας την Τρίτη στις 12/6/2018 στις 14:00.

Οι έλεγχοι προόδου θα δίδονται στους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών
από την Πέμπτη 14/6/2018 και ώρες 8:00 έως 14:00

Μέσα σε δύο (2) εργάσιμες ημέρες από την έκδοση των αποτελεσμάτων οι κηδεμόνες των μαθητών μπορούν να υποβάλουν αίτηση στο σχολείο για αναβαθμολόγηση. Η αίτηση συνοδεύεται από το προβλεπόμενο παράβολο για το κάθε μάθημα.

Υπενθυμίζουμε ότι βάσει του ΠΔ Υπ. Αρ. 126/2016, άρθρο 12:
α. Ο μαθητής κρίνεται άξιος προαγωγής ή απόλυσης,
Ι) όταν έχει σε κάθε μάθημα βαθμό ετήσιας επίδοσης τουλάχιστον δέκα (10)
ή
ΙΙ) όταν έχει γενικό μέσο όρο βαθμών ετήσιας επίδοσης τουλάχιστον δεκατρία (13).

β. Αν δεν πληρούνται οι παραπάνω προϋποθέσεις προαγωγής ή απόλυσης,
ο μαθητής παραπέμπεται
σε επαναληπτική εξέταση στη 2η εξεταστική περίοδος Ιουνίου
και οι κατ’ ιδίαν διδαχθέντες στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου,
στα μαθήματα στα οποία
ο βαθμός ετήσιας επίδοσης είναι μικρότερος από δέκα (10).

Το πρόγραμμα υποστηρικτικής διδασκαλίας, για τους μαθητές που παραπέμπονται στην 2η εξεταστική περίοδο Ιουνίου 2018, θα πραγματοποιηθεί από 13 έως 20 Ιουνίου.

Η 2η εξεταστική περίοδος θα πραγματοποιηθεί από 21 έως 26 Ιουνίου 2018.