Αρχείο μηνός Σεπτέμβριος 2022

25/9 – World Rivers Day

Το Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου, πραγματοποιήσαμε στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ “From LOCAL to GLOBAL Environmental Awareness” δράση όπου μαθητές της ομάδας Erasmus+ του σχολείου μας, με την επίβλεψη των καθηγητών τους, μάζεψαν τα απορρίμματα του παραποτάμιου χώρου, στη γέφυρα του Αλμυρού ποταμού, βορειοδυτικά του Atlantica Akti Zeus. Ως Παγκόσμια Ημέρα Δράσης κατά της Κλιματικής Αλλαγής και Παγκόσμια ημέρα Ποταμών έχει οριστεί η 25η Σεπτεμβρίου.

.

Less plastic in our school

Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ “From LOCAL to GLOBAL Environmental Awareness” για την επερχόμενη κινητικότητα-φιλοξενία στην Ελλάδα 11-14 Οκτωβρίου 2022, το σχολείο μας έχει αναλάβει την εργασία “Less plastic in our schools”.
Μία από τις δράσεις ήταν πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 20 Σεπτεμβρίου 2022 στο σχολείο μας. Μαθητές μας από τα τμήματα Α1 και Α2 με την επίβλεψη των καθηγητών τους, μάζεψαν τα απορρίμματα του περιβάλλοντος χώρου του σχολείο μας.
Στην αξιολόγηση της δράσης που έγινε στο τέλος, εντύπωση προκάλεσε ο όγκος των απορριμμάτων που μάζεψαν τα παιδιά, παρόλο που χρόνος της αποκομιδής δεν ήταν περισσότερος από 10 λεπτά.

Study visit καθηγητών στα πλαίσια Erasmus+ (KA1)

Την Πέμπτη 22 Σεπτεμβρίου 2022 είχαμε την χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας εκπαιδευτικούς από τρία σχολεία, το I.C. Sommariva Perno (Ιταλία), το I.C. Rita Levi-Montalcini Nichelino (Ιταλία) και το Osnovna škola Zrinskih Nuštar (Κροατία).

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια προγράμματος Erasmus+ ΚΑ1 κινητικότητας εκπαιδευτικών του τομέα σχολικής εκπαίδευσης και σε συνεργασία με τον εκπαιδευτικό οργανισμό ErasmusLearn. Οι φιλοξενούμενες καθηγήτριες παρακολούθησαν δειγματική διδασκαλία στο μάθημα των αγγλικών και είχαμε την ευκαιρία να συζητήσουμε και να ανταλλάξουμε απόψεις για  ομοιότητες και διαφορές των εκπαιδευτικών μας συστημάτων καθώς και για τους μεθόδους διαχείρισης προβλημάτων στην καθημερινή σχολική ζωή.

Ενημερωτική συνάντηση Erasmus+

Καλούμε τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών μας τη Δευτέρα 26/9/2022, ώρα 7:00 το απόγευμα στο σχολείο, για ενημέρωση σχετικά με:

• τα προγράμματα Erasmus+ στα οποία συμμετέχουμε και τις συνεργασίες με φορείς που αναπτύξαμε.
  • την οργάνωση της φιλοξενίας στις 10-14 Οκτωβρίου 2022, των εταίρων μας από Πολωνία, Ρουμανία, Τουρκία, Ισπανία και Πορτογαλία.

Όπως ήδη γνωρίζετε η συμμετοχή των παιδιών σας στα προγράμματα Erasmus+ τους δίνουν την ευκαιρία να γνωρίσουν ανθρώπους και κουλτούρες συμπολιτών μας στην πολυπολιτισμική κοινωνία μας .

Υπηρεσίες Συμβουλευτικής & Επαγγελματικού Προσανατολισμού από την ΔΔΕ Ηρακλείου

Ενημερώνουμε τους μαθητές/μαθήτριες και τους γονείς/κηδεμόνες τους,  ότι  οι  υπηρεσίες Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού  και φέτος συνεχίζονται να παρέχονται καθημερινά  στη Δ.Δ.Ε. Ηρακλείου (Μονοφατσίου 8, 2ος όροφος,  γραφείο 10 Επικοινωνία: τηλ. 2810341744 και sepdideira@sch.gr), από την Υπεύθυνη Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού κα Κωνσταντίνα Μπατάλα. Το ωράριο λειτουργίας είναι: Δευτέρα  & Τετάρτη : 13.00-19.00 και Τρίτη, Πέμπτη & Παρασκευή: 8.00-15.00.

Επίσης, στο πλαίσιο της Πληροφόρησης Επαγγελματικού Προσανατολισμού, προγραμματίζονται και το τρέχον σχολικό έτος, απογευματινές διαδικτυακές ενημερώσεις  για γονείς/κηδεμόνες μαθητών όλων των τάξεων.

Ενισχυτική Διδασκαλία 2022-2023

Ενημερώνουμε τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών μας ότι προγραμματίζεται από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηρακλείου η λειτουργία του θεσμού της Ενισχυτικής Διδασκαλίας και περιλαμβάνει τα μαθήματα:

(1) Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,
(2) Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,
(3) Μαθηματικά,
(4) Φυσική,
(5) Χημεία
(6) Αγγλικά.

Τα μαθήματα γίνονται μετά το πέρας του πρωινού ωραρίου λειτουργίας του σχολείου και σε δομή-σχολείο που ορίζεται από την ΔΔΕ. Όποιος γονέας/κηδεμόνας ενδιαφέρεται να παρακολουθήσει το παιδί του μαθήματα Ενισχυτικής Διδασκαλίας οφείλει να εκτυπώσει και μας καταθέσει στο σχολείο την παρακάτω αίτηση. (https://drive.google.com/file/d/1xr4hxGOMsIIrqSrA8tPsrzZczUroQFXA/view?usp=sharing)
ΠΡΟΣΟΧΗ στην καταληκτική ημερομηνία. ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ έως τη Δευτέρα 26/9/2022 και ώρα 9:30πμ.

Ενημέρωση γονέων/κηδεμόνων Δευτέρα 19/9 στις 11:45πμ

Καλούμε τη Δευτέρα 19 Σεπτεμβρίου 2022 και ώρα 11:45πμ τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών μας στο σχολείο μας (στο χώρο του γυμναστηρίου) για την 1η ενημέρωση σχετικά με τα παρακάτω θέματα:

• Τρόπος λειτουργία των γυμνασίων (υποδομές, βαθμολογίες, απουσίες κα) και άλλα θέματα ειδικότερα για το σχολείο μας
  • Ενημέρωση από την κάθε ειδικότητα καθηγητών για τις απαιτήσεις ανά μάθημα
  • Ενημέρωση από τη μόνιμη ψυχολόγο του σχολείου μας για τον τρόπο λειτουργίας της υποστηρικτικής δομής ΕΔΥ στο σχολείο μας.

Υπάρχει η δυνατότητα παρακολούθησης live streaming στο Youtube κανάλι μας (https://youtu.be/GHAKF1fAU0g?t=105).

Για να δείτε την παρουσίαση επιλέξτε τον παρακάτω σύνδεσμο:

Αποτελέσματα εξετάσεων Σεπτεμβρίου

Ενημερώνουμε τους μαθητές/τριες που συμμετείχαν στις επαναληπτικές εξετάσεις περιόδου Σεπτεμβρίου, ότι θα αναρτηθούν τα αποτελέσματα προαγωγής/απόλυσης το μεσημέρι της Παρασκευής 9/9/2022 στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου.