Αρχείο ημέρας 10 Φεβρουαρίου 2023

Συγκέντρωση ρουχισμού & τροφίμων για τους σεισμόπληκτους σε Τουρκία & Συρία

Ενημερώνουμε τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας ότι στο χώρο του σχολείου συγκεντρώνουμε ρουχισμό και τρόφιμα ως ανθρωπιστική βοήθεια για να αποσταλούν μέσω του Δήμου Ηρακλείου σε συνεργασία με Εθελοντικές οργανώσεις της πόλης μας.

Χώροι συγκέντρωσης του Δήμου Ηρακλείου

Εκστρατεία ενάντια στην Ενδοσχολική Βία

Το σχολείο μας συμμετέχει στην εκστρατεία «Μίλα Τώρα», που πραγματοποιεί για 10η συνεχή χρονιά  «Το Χαμόγελο του Παιδιού» στο πλαίσιο του εγκεκριμένου από το ΙΕΠ εκπαιδευτικού προγράμματος «Γίνομαι εθελοντής- υπερασπίζομαι τα δικαιώματά μου».

Ομάδα μαθητών μας, με υπεύθυνη καθηγήτρια τη φιλόλογο κ. Γεωργία Φουντά, σχεδίασε μία αφίσα που προωθεί μηνύματα ενάντια στην ενδοσχολική βία και τον εκφοβισμό.

Το έργο των μαθητών μας θα προβληθεί από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο και τα ψηφιακά μέσα του Υπουργείου. Θα προβληθεί επίσης στα social media του οργανισμού «Το Χαμόγελο του Παιδιού» καθώς και στο site: https://www.milatora.gr

Διδακτικές επισκέψεις στα Εργαστηριακά Κέντρα των ΕΠΑΛ

Την Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου 2023 πραγματοποιήσαμε διδακτικές επισκέψεις στα πλαίσια του μαθήματος “Εργαστήριο Δεξιοτήτων” των μαθητών της Γ΄ τάξης στο 1ο Εργαστηριακό Κέντρο και στο 2ο Εργαστηριακό Κέντρο των Επαγγελματικών Λυκείων του Ηρακλείου. Οι μαθητές μας γνώρισαν από κοντά τα εργαστήρια των τομέων & ειδικοτήτων των ΕΠΑΛ της πόλης μας, ώστε να βοηθηθούν στην επιλογή του τύπου λυκείου (ΓΕΛ / ΕΠΑΛ) που καλούνται να δηλώσουν κατά την αποφοίτηση τους από το Γυμνάσιο.

Παρακολούθηση κινηματογραφικών ταινιών

Την Τρίτη 7/2/2023 οι μαθητές της Β’ τάξη του σχολείου μας, επισκέφτηκαν τον πολυχώρο Technopolis στην Αμμουδάρα Ηρακλείου, για να παρακολουθήσουν την ταινία «Avatar : the way of water» του James Cameron, σε 3D.

Η ταινία έχει εντυπωσιακά οπτικά εφέ και είναι απίστευτα συναρπαστική. Η άποψη των μαθητών είναι ότι το θέαμα, τα κοινωνικά και περιβαλλοντικά μηνύματα  είναι τα δυνατά σημεία της ταινίας.

Επίσης θα παρακολουθήσουν στις 24 Φεβρουαρίου οι μαθητές της Α’ τάξης την ταινία “ΟΤΤΟ” και οι μαθητές της Γ’ τάξης στις 28/2 την ταινία “AVATAR” στον κινηματογράφο Odeon του “ΤΑΛΩΣ PLASA”

Στις 9 Μαρτίου 2023, μαθητές της Β τάξης και των τμημάτων Α5 & Α6 παρακολούθησαν την ταινία “Σμύρνη μου αγαπημ΄ένη” στον κινηματογράφο “Βιτσέντζος Κορνάρος”.