Επαγγελματικός Προσανατολισμός από το ΚΕΣΥ Ηρακλείου

Το τμήμα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού,  του Κέντρου Εκπαιδευτικής και  Συμβουλευτικής Υποστήριξης (Κ.Ε.Σ.Υ.) Ηρακλείου απευθύνεται σε μαθητές-μαθήτριες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και στους γονείς τους. Παρέχει δωρεάν συμβουλευτική και σχολικό επαγγελματικό προσανατολισμό.

Μερικές από τις προσφερόμενες υπηρεσίες του είναι:

• Προσέγγιση της αυτογνωσίας των μαθητών και μαθητριών με τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού και ατομική συμβουλευτική υποστήριξη σε μαθητές Β’ και Γ’  Λυκείου.
  • Πληροφόρηση για εκπαιδευτικές διεξόδους και σπουδές μετά το Γυμνάσιο, το Γενικό Λύκειο, το Επαγγελματικό Λύκειο και επαγγέλματα.
  • Υποστήριξη στη λήψη εκπαιδευτικής και επαγγελματικής απόφασης των μαθητών και μαθητριών και στη συμπλήρωση του μηχανογραφικού δελτίου.
  • Ομαλή μετάβαση στην αγορά εργασίας και την επαγγελματική ζωή.

Για το ωράριο λειτουργίας και τα τηλέφωνα επικοινωνίας ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΕΔΩ.