Αρχείο μηνός Φεβρουάριος 2020

“Προσωπικά δεδομένα” στο διαδίκτυο.

Η Κινηματογραφική ομάδα του σχολείου μας «CINEpease» συμμετέχει με την ταινία μικρού μήκους “Μανώλη δεν εκάτεχες;” στο διαγωνισμό «Aσφαλής και υπεύθυνη πλοήγηση στο διαδίκτυο», υπό την αιγίδα του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ) με την παρουσία της κα Μαρία Σπυράκη, ευρωβουλευτής & Πρέσβειρα της Κομισιόν για το ασφαλές διαδίκτυο στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Για ασφαλή περιήγηση στο διαδίκτυο να θυμάστε:
Φωτογραφίες των οζώ
μα και των κοπελιώ σας
ποτέ μην ανεβάζετε
στον τοίχο το δικό σας.

To φιλμάκι είναι διαμορφωμένο χρονικά σύμφωνα με τους όρους του διαγωνισμού. Για να δείτε ολόκληρο το βίντεο ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΕΔΩ.

Δράσεις Ιανουαρίου – Φεβρουαρίου 2020

Μετά το τέλος του Α τετραμήνου, την περίοδο από 20 Ιανουαρίου και μέχρι τα μέσα Φεβρουαρίου, πραγματοποιήθηκαν οι παρακάτω δράσεις-εκδηλώσεις στο σχολείο μας:

Γωνιά Μάθησης

Παίξε – Δίδαξε – Ανακάλυψε την Ευρωπαϊκή Ένωση

Τι περιλαμβάνει;

Η Γωνιά Μάθησης είναι μια διαδραστική ιστοσελίδα, στην οποία η Ευρωπαϊκή Επιτροπή έχει συγκεντρώσει όλο το υλικό που έχουν δημιουργήσει τα όργανα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Σκοπός της ιστοσελίδας είναι να προμηθεύσει τόσο τους εκπαιδευτικούς, τόσο και τους/τις μαθητές/τριες με τα κατάλληλα εργαλεία, έτσι ώστε να γνωρίσουν καλύτερα την Ευρωπαϊκή Ένωση, αλλά και να μάθουν πως μπορούν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που αυτή τους προσφέρει.

Είμαι μαθητής/τρια. Τι μου προσφέρει η «Γωνιά Μάθησης»;

Οι μαθητές πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης θα βρουν εδώ παιχνίδια, διαγωνισμούς και βιβλία δραστηριοτήτων που θα τους βοηθήσουν να ανακαλύψουν την ΕΕ με διασκεδαστικό τρόπο, στην τάξη ή στο σπίτι. Μπορούν επίσης να μάθουν περισσότερα για τις σπουδές ή τον εθελοντισμό στο εξωτερικό.

Που μπορώ να βρω τη «Γωνιά της Μάθησης»;

Για να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα, πατήστε εδώ.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε ένα σύντομο βίντεο με την παρουσίαση της «Γωνιάς Μάθησης» πατώντας εδώ.

Έχετε ακόμα απορίες για την Ευρωπαϊκή Ένωση;

Μπορείτε να απευθυνθείτε στο Κέντρο Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct που φιλοξενείται στο Ελληνικό Ίδρυμα Ευρωπαϊκής και Εξωτερικής Πολιτικής (ΕΛΙΑΜΕΠ) και να μας εκφράσετε ό,τι σας απασχολεί σχετικά με την Ευρωπαϊκή Ένωση. Επικοινωνήστε με την κα Τζίνα Αποστολάκη, στέλνοντας e-mail στο: europe.direct@eliamep.gr ή καλέστε στο: 210 72 57 110.

Το κέντρο μας ανήκει σε ένα πανευρωπαϊκό δίκτυο πληροφόρησης που έχει συστήσει και συγχρηματοδοτεί η Ευρωπαϊκή Επιτροπή με στόχο την παροχή στους πολίτες πληροφοριών για ευρωπαϊκά θέματα σε τοπικό επίπεδο. Φιλοξενείται στο Ελληνικό Ίδρυμα Ευρωπαϊκής και Εξωτερικής Πολιτικής (ΕΛΙΑΜΕΠ), ένα ιδιωτικό κοινωφελές ίδρυμα αφιερωμένο στη μελέτη θεμάτων ευρωπαϊκής και εξωτερικής πολιτικής με 25ετή εμπειρία σε ερευνητικές, ενημερωτικές και επιμορφωτικές δράσεις.

Κύρια αποστολή των κέντρων πληροφόρησης Europe Direct είναι να κατευθύνουν τους πολίτες που επικοινωνούν μαζί τους για πληροφορίες σχετικά με κάποιο ευρωπαϊκό θέμα, προς τις κατάλληλες – έντυπες και ηλεκτρονικές – πηγές πληροφόρησης και τις αρμόδιες υπηρεσίες σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο. Παράλληλα, κάθε κέντρο παρέχει πληροφόρηση στο κοινό και με δική του πρωτοβουλία, μέσα από ιστοσελίδες, εκδόσεις, άρθρα και συνεντεύξεις στα ΜΜΕ ή εκδηλώσεις.

Συνδεθείτε και εσείς μαζί μας!

Emaileurope.direct@eliamep.gr

Iστοσελίδα: http://europedirect.eliamep.gr/

Facebook: @ediceliamep

Twitter: @EDICELIAMEP

Instagram: ediceliamep

YouTube: @Europe Direct Eliamep Multimedia

2ο βίντεο από τους CINEpeace

Η Κινηματογραφική ομάδα του σχολείου μας “CINEpeace” δημιούργησε το το δεύτερο της βίντεο με τίτλο “Free From Fear“.

Η ταινία αφιερώνεται:
Για όλα εκείνα τα παιδιά που φοβήθηκαν ή ντράπηκαν και δε σηκώθηκαν στο μάθημα… Πήραν το τσιγάρο ή ότι άλλο… Κοιμήθηκαν τρομαγμένα… και ποτέ δεν έβαλαν εκείνο το καλάθι που θα έκανε τη διαφορά στη ζωή τους.
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ!!!
Free From Fear

Για να παρακολουθήσετε το πρώτο βίντεο της ομάδας με τίτλο “the window” ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΕΔΩ.

Επίδοση ελέγχων προόδου μαθητών, Α΄ τετραμήνου

Ενημερώνουμε τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών μας ότι την Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου 2020 και ώρες από τις 9:00 μέχρι τις 14:00 θα δίδονται από τους υπευθύνους τμημάτων, οι έλεγχοι προόδου των μαθητών μας για το Α΄ τετράμηνο.
Επίσης θα έχουν τη δυνατότητα να ενημερωθούν και από τους υπόλοιπους καθηγητές τους σχολείου μας.