Αρχείο μηνός Μάρτιος 2020

Πρόγραμμα μαθημάτων & οδηγίες σύνδεσης

Ενημερώνουμε τους μαθητές και γονείς/κηδεμόνες τους, ότι έχει σταλεί στα email τους το πρόγραμμα τηλε-μαθημάτων και οδηγίες για τον τρόπο σύνδεσης με την πλατφόρμα Cisco Webex Meeting μέσω υπολογιστή / tablet / κινητού τηλεφώνου.
Επίσης μπορείτε να δείτε τα σχετικά έγγραφα:

1. για το πρόγραμμα μαθημάτων σύγχρονης εκπαίδευσης, όπως αυτό εφαρμόστηκε από 1 έως 9 Απριλίου επιλέξτε ΕΔΩ.
  2. για τις οδηγίες σύνδεσης μέσω υπολογιστή / tablet / κινητού τηλεφώνου, επιλέξτε Εδώ. Δείτε σχετικό βίντεο στο YouTube.
  3. σε περίπτωση που δεν διαθέτετε έναν από τους παραπάνω τρόπους, μπορείτε να συνδεθείτε μέσω σταθερού τηλεφώνου, όπου μόνο θα ακούτε. Ενημερωθείτε για τη διαδικασία από το σχολείο πριν την έναρξη των μαθημάτων.

Επίσης ορισμένες εταιρείες κινητής τηλεφωνίας προσφέρουν πλοήγηση στους ιστότοπους που χρησιμοποιούνται για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση, χωρίς χρέωση δεδομένων (MB). Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανάρτηση του υπουργείου, ΕΔΩ.

Τηλε-μαθήματα με σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Σε συνέχεια της ασύγχρονης εξ αποστάσεως μάθησης, η οποία υλοποιείται μέσω της Ηλεκτρονικής Σχολικής Τάξης (eclass), ενημερώνουμε τους μαθητές και γονείς/κηδεμόνες τους ότι πρόκειται να ξεκινήσει από την Τετάρτη 1 Απριλίου ο σύγχρονος τρόπος μάθησης με χρήση της πλατφόρμας Cisco Webex Meeting.

Καλούνται οι μαθητές και γονείς/κηδεμόνες να παρακολουθούν καθημερινά τα emails τους, διότι θα τους αποσταλούν οδηγίες, αρχείο με τους συνδέσμους για τις εικονικές αίθουσες των καθηγητών και το πρόγραμμα των τηλε-μαθημάτων.

Εντωμεταξύ, για να προετοιμαστείτε, μελετήστε τον οδηγό μαθητή για την εξ αποστάσεως σύγχρονη εκπαίδευση, όπου περιγράφονται οι ενέργειες που απαιτούνται για τη σύνδεση με την εικονική τάξη μέσω smartphone, tablet και υπολογιστή.

Μη λειτουργία σχολείων έως 10/4 & οδηγίες για την ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Ενημερώνουμε τη σχολική μας κοινότητα ότι παρατείνετε η απαγόρευση λειτουργίας των σχολείων έως την Παρασκευή 10 Απριλίου. Οπότε ως πιθανή ημερομηνία επιστροφής μαθητών και εκπαιδευτικών ορίζεται η Δευτέρα 27/4.

Για την ασύγχρονη εξ αποστάσεως μάθηση παρακολουθείτε την πλατφόρμα eclass.sch.gr του Πανελλήνιο Σχολικού Δικτύου (ΠΣΔ). Οι καθηγητές δημιουργούν μαθήματα και αναρτούν υλικό για τους μαθητές. Εναλλακτικά μπορείτε να επιλέγετε από τον ιστότοπο του σχολείου το μενού: “Εκπαιδευτικό υλικό” -> “Ηλεκτρονική Σχολική Τάξη”.

Για την καλύτερη ενημέρωση των μαθητών, παρακολουθείτε τα emails σας στο ΠΣΔ: https://webmail.sch.gr Το όνομα χρήστη και ο κωδικός έχει σταλεί στο κινητό τηλέφωνο του κάθε γονέα/κηδεμόνα.

Για την σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση (τηλεμαθήματα σε πραγματικό χρόνο) θα ακολουθήσει ενημέρωση, μόλις μας αποσταλούν οδηγίες.

Μένουμε σπίτι Συνδε-Δεμένοι

Προτάσεις για την ψυχολογική υποστήριξη οικογενειών,
παιδιών και εφήβων κατά τη διάρκεια της παραμονής
στο σπίτι λόγω των προληπτικών μέτρων
για τον κορωνοϊό – Covid-19…

Οδηγίες από το Εργαστήριο Σχολικής Ψυχολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Επίσης η Ελληνική Ψυχιατρική Εταιρεία παρέχει δωρεάν στους πολίτες ψυχιατρική κάλυψη για θέματα που αφορούν την επιδημία και τις ψυχιατρικές επιπλοκές της, με τη χρήση λογισμικού τηλε – ιατρικής.

Οδηγίες για την ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Το Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων απέστειλε τις οδηγίες για την υλοποίηση των προγραμμάτων εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης με ασύγχρονη
μέθοδο διδασκαλίας
, τα οποία μπορούν να χρησιμοποιούνται κατά την περίοδο αναστολής λειτουργίας των
μαθημάτων στις σχολικές μονάδες προς όφελος των μαθητών/τριών.

Δείτε επίσης τους σχετικούς συνδέσμους στον παρόντα ιστότοπο στο Μενού -> Εκπαιδευτικό υλικό.

Όσον αφορά στη Σύγχρονη εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση, οι οδηγίες θα αποσταλούν τις επόμενες ημέρες.

Κλειστά τα σχολεία για προληπτικούς λόγους υγείας – Μένουμε σπίτι

Ενημερώνουμε τη σχολική μας κοινότητα ότι με απόφαση των αρμοδίων υπουργείων και του ΕΟΔΥ τα σχολεία και κάθε εκπαιδευτικός φορέας θα παραμείνουν κλειστά για 14 ημέρες έως και 24/3/2020. Για περισσότερες πληροφορίες παρακολουθείτε τον ιστότοπο μας ή/και της ΔΔΕ Ηρακλείου.