Αρχείο μηνός Οκτώβριος 2020

Τρίτη 3/11, ώρα 18:30 συνάντηση Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων

Ο Σύλλογος γονέων & κηδεμόνων του σχολείου μας καλεί τους γονείς των μαθητών μας την Τρίτη 3 Νοεμβρίου και ώρα 18:30 στην 1η επίσημη συνάντηση, η οποία θα πραγματοποιηθεί στην αυλή του σχολείου λαμβάνοντας υπόψη και τηρώντας όλα τα πρωτόκολλα προστασίας από τον ιό COVID19.

Kαμπάνια ενημέρωσης για την προστασια προσωπικών δεδομένων απο το ΙΤΕ

To Εργαστήριο Πληροφοριακών Συστημάτων (ISL) του Ινστιτούτου Πληροφορικής του ΙΤΕ και η εταιρεία IN2, με την υποστήριξη της κοινότητας CAPrice και του Δικτύου ΠΡΑΞΗ/ΙΤΕ προχώρησαν στην
υλοποίηση του διαδικτυακού εργαλείου CAP-A. Πρόκειται για ένα εύχρηστο εργαλείο αξιολόγησης των αδειών χρήσης (permissions) που ζητούν οι διαδικτυακές εφαρμογές. Η χρήση του είναι πολύ εύκολη καθώς απεικονίζει με απλό και κατανοητό τρόπο τις κατηγορίες των αδειών χρήσης που ζητούν οι εφαρμογές για να λειτουργήσουν.

Επιλέξτε ΕΔΩ για τον τρόπο χρήσης του CAP-A, για το διαγωνισμό και την κλήρωση που συνοδεύουν τη δράση.

7ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Σκιτσοφρένεια@Pierce

Εγκρίθηκε η διεξαγωγή του 7ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Σκίτσου, Κόμικς και Γελοιογραφίας Σκιτσοφρένεια@Pierce με τίτλο: «Χρόνος» που διοργανώνεται από το Pierce-Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος κατά το σχολικό έτος 2020-2021, για μαθητές/τριες Γυμνασίων και Λυκείων της χώρας.

Για πληροφορίες σχετικά με τους όρους συμμετοχής στο διαγωνισμό, επιλέξτε ΕΔΩ

Logo προγράμματος Erasmus+ “PREETI language”

Την Παρασκευή 23 Οκτωβρίου 2020 πραγματοποιήθηκε ηλεκτρονική ψηφοφορία μεταξύ των εταίρων, για το λογότυπο (Logo) του προγράμματος Erasmus+ με τίτλο “PREETI language”. Ψήφισαν από κάθε ομάδα-χώρα 20 μαθητές και 5 καθηγητές χωρίς να γνωρίζουν την προέλευση του κάθε λογότυπου. Το logo που κέρδισε με ποσοστό το 33,3% των ψήφων είναι από την ομάδα της Ισπανίας. Για να δείτε την σχετική ανάρτηση στον ιστότοπο του προγράμματος ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΕΔΩ.

Κοινωνικό φροντιστήριο του Δήμου Ηρακλείου

Αρχίζει η εγγραφή μαθητών γυμνασίων και λυκείων στο Κοινωνικό Φροντιστήριο του Δήμου Ηρακλείου. Οι μαθητές που πληρούν τις προϋποθέσεις μπορούν να επικοινωνούν με τα γραφεία των Κοινοτήτων για πληροφορίες και εγγραφές. Τα μαθήματα του Κοινωνικού Φροντιστηρίου θα γίνονται τόσο στους χώρους του 7ου Γενικού Λυκείου (Οδός Γεωργίου Μαράντη), όσο και στο κτιριακό συγκρότημα του 6ου ΕΠΑΛ (Κηπούπολη) ενώ θα υπάρξει η δυνατότητα και διαδικτυακών μαθημάτων.
1η Κοινότητα (κεντρική) dimdiam1@heraklion.gr Τηλ. 2810390108
2η Κοινότητα (Ανατολική) dimdiam2@heraklion.gr Τηλ. 2810300384
3η  Κοινότητα (Δυτική) dimdiam3@heraklion.gr  Τηλ. 2810370692
4η Κοινότητα (Νότια) dimdiam4@heraklion.gr Τηλ. 2810231666
Κοινότητα Νέας Αλικαρνασσού alikarnassos@heraklion.gr Τηλ. 2813409814 – 409816

7 Οκτωβρίου 2020 – Ημέρα ενεργειακής απόδοσης

Στο πλαίσιο του προγράμματος  ERASMUS+  “From local to global environmental awareness” ενημερώνονται  οι μαθητές  μας  σε θέματα Ενεργειακής Απόδοσης με στόχο τη διαπαιδαγώγησή τους σε θέματα Ενεργειακής Εξοικονόμησης αλλά και την  αλλαγή  συμπεριφοράς και νοοτροπίας στην χρήση ενέργειας.
Την Τετάρτη 7 Οκτωβρίου 2020 στις 13:00 πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συζήτηση μεταξύ μαθητών των Ευρωπαϊκών σχολείων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα στην οποία αντάλλαξαν απόψεις και εμπειρίες πάνω στο θέμα.

Στην δράση συμμετείχαν και παρουσίασαν στους εταίρους μας το poster και τις εργασίες τους οι μαθητές μας Αλέξανδρος-Παναγιώτης Κελεμπέλης, Σουμέλα Καλογεράκη, Ελένη Νικολουδάκη και Ιωάννα Προγούλη της Γ΄ τάξης. Παρακολούθησαν δια ζώσης στο χώρο της βιβλιοθήκης και οι υπόλοιποι μαθητές του προγράμματος. Για να δείτε φωτογραφίες από την εκδήλωση ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΕΔΩ.

Cinema…διάβασες;

Εγκρίθηκε η διεξαγωγή του 11ου Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού Ταινιών Μικρού Μήκους “Cinema…διάβασες” για τους/τις μαθητές/τριες όλων των βαθμίδων και τύπων σχολείων της χώρας για το σχολικό έτος 2020-2021.

Επισημαίνεται ότι η υλοποίηση του εν λόγω διαγωνισμού θα πραγματοποιηθεί με τις εξής απαραίτητες συνθήκες:

1) Η συμμετοχή των μαθητών/τριών να είναι προαιρετική, δωρεάν και να απαιτείται η σύμφωνη γνώμη των γονέων/κηδεμόνων.
2) Η συμμετοχή των σχολείων να γίνεται με τη σύμφωνη γνώμη του Διευθυντή/ντριας και του Συλλόγου Διδασκόντων της σχολικής μονάδας.3) Οι δράσεις του διαγωνισμού να εμπλουτίζουν το σχολικό πρόγραμμα, χωρίς να παρεμποδίζουν την ομαλή λειτουργία του και να επιβαρύνουν τους/τις μαθητές/τριες.
4) Να δοθεί η δυνατότητα σε όλους τους/τις εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν στον διαγωνισμό, ανεξαρτήτως ειδικότητας, να εμπλακούν με όποιο στάδιο της δημιουργικής διαδικασίας επιθυμούν.
5) Η όλη διενέργεια του διαγωνισμού να υλοποιηθεί με ευθύνη των Φορέων Διοργάνωσης (τη Διεύθυνση Π.Ε. Σερρών, το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας, τη Γενική Γραμματεία Επικοινωνίας και Ενημέρωσης/Προεδρία της Κυβέρνησης, το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και
Ψηφιακών Μέσων του Υ.ΠΑΙ.Θ, την ΕΡΤ ΑΕ, το ΕΚΟΜΕ και την Πρεσβεία της Κυπριακής Δημοκρατίας στην Ελλάδα-Μορφωτικό Γραφείο – Σπίτι της Κύπρου), σύμφωνα με τους κανόνες δεοντολογίας για τη διασφάλιση των προσωπικών δεδομένων.
6) Δεν επιτρέπεται οποιαδήποτε άμεση ή έμμεση διαφήμιση εταιριών/προϊόντων/ φορέων/ υπηρεσιών εντός του περιεχομένου του διαγωνισμού.
7) Η μετακίνηση και η συμμετοχή των σχολικών μονάδων στον εν λόγω μαθητικό διαγωνισμό θα γίνει χωρίς δαπάνη για το Δημόσιο.

Για περισσότερες πληροφορίες επιλέξτε ΕΔΩ